Potřebujete pomoct? Napište nám na info.mravenci@gmail.com

7. Problémy s chovem

  • Pokud kolonii dáte do příliš velkého prostoru (měla by zabírat minimálně ½ hnízda), kolonie nebude stíhat svým pachem označovat celý prostor a může ji to vystresovat; mravenci můžou začít požírat své potomstvo, nebo i sami umírat. K vyhnutí se tomuto problému se snažte mravence držet co nejdéle pouze ve zkumavce, můžete jim nabídnout i dvě nebo více zkumavek, a když jim začne být těsno, teprve poté přestěhujte do hnízda. Obvykle si kolonie udělá výběh z formikária a nebude z něj vynášet odpad, což povede k množení roztočů, bakterií a plísní. Pokud se toto stane, kolonii přestěhujeme.

 

  • Oba druhy jsou velmi citlivé zejména na vibrace, proto kolonie nechte na klidném a tmavém místě a nerušte je příliš často.

 

  • VŽDYCKY umožněte mravencům přístup k pitné vodě - potřebují jí hodně k výrobě mravenčího chleba. Neustále kontrolujte stav vody a mějte k dispozici zkumavku s vodou, zavlažování formikária nestačí.

 

  • Pokud bude kolonie produkovat velké množství odpadu a vy ho nebudete uklízet, může se začít v kolonii dařit množení plísní, bakterií a roztočů. Pokud spozorujete v hnízdě roztoče, většina je v menším množství neškodná, ale přesto raději stěhujte, pokud nějaké spatříte. Na roztoče nejlépe zabírají predátorští roztoči, které ty parazitické postupně zlikvidují. (Pro velké kolonie) Predátorské roztoče najdete zde: https://www.naturesgoodguys.com/collections/spider-mite-control-1

 

  • Pokud se v kolonii vyskytne plíseň, můžete zkusit dát kolonii množství substrátu nebo písku - kolonie nejsou blbé a můžou ho použít k zadušení plísně. I přesto je ale nejlepší kolonii přestěhovat, nechat hnízdo vyschnout a vyčistit ho ručně, zkumavky sterilizujeme politím horkou vodou nad sítem.

 

  • Pokud máte kolonie ještě ve zkumavkách, občas se může stát, že vata nebo voda zrůžoví. Takto zbarvená voda je napadena bakteriemi a pokud ji spozorujete, kolonii přestěhujte, zkumavku a nářadí sterilizujte politím horkou vodou, důkladně si umyjte ruce a sterilizujte pracovní prostředí. (VIZ OBRÁZEK 1)

 

  • Černá vata ve zkumavce značí znečištění vaty mravenci, kteří na vatu kálí a vynáší bordel. Je to tenká vrstva výkalů a rozkládajících se materiálů. Pokud se bude zvětšovat a bude přítomna delší dobu, podpoří to vznik plísní, roztočů a bakterií. Obecně platí: Jestliže je pokryta celá plocha vaty, na níž není alespoň kousek čistý, nebo se černota dostává hlouběji do vaty, kolonii stěhujeme. Při delší době vystavení černé vaty může voda prosáknout skrze vatu a kolonii vytopit! (VIZ OBRÁZEK 2)

 

1) Takto růžová voda znamená pro mravence hrozbu a při spatření jí je stěhujeme

 

 

2) Kolonie mravenců domácích. Tato černá vata je výsledkem mravenců tvořící odpad, kálení na vlhkou vatu a znepřístupní si tak přístup k pitné vodě - v tomto případě již stěhujeme