Potřebujete pomoct? Napište nám na info.mravenci@gmail.com

Časté dotazy / FAQ

poznámka editora:

podle dotazů komunity se zde bude časem přidávat více dotazů a expandovat celá stránka s odpověďmi. prosím o hlášení dalších častých dotazů, případně nejasností z některých již existujících.

Proč mravenci nejsou aktivní?

Malé kolonie budou obecně aktivnější podstatně méně. Nejaktivnější budou za soumraku a přes noc - jsou to noční živočichové. S rostoucí kolonií se aktivita bude výrazně zvedat. Přes zimu a na podzim jsou mravenci také méně aktivní, structor vůbec, barbarus jen částečně.

Proč mravenci žerou pouze jeden typ semínek?

Toto by se stávat většinou nemělo. Stále krmte pestrými semínky, pokud žerou třeba jen pampeliškové semínka, mají je rádi a jsou i výživný. Pokud žerou třeba jen mák, to už problém je, jelikož z máku příliš nezískají. Obecně nejlepší semínka, která lze podávat i samotné jsou travní - jsou pro ně nejpřirozenější.

Začaly mi klíčit semínka. Jak to vyřešit?

Semínka začnou klíčit, pokud jsou skladována v přílišném vlhku. Ve vlhkosti kolem 50% a nižší je nejlepší vlhkost ke skladování. Ve vysoké vlhkosti semínka nejen vyklíčí, ale také velice rychle ztrácí na kvalitě, mravenci je většinou sami vyhodí. Vlhčete pouze část formikária pro vajíčka a larvy a zbytek nechte suchý. Optimální vlhkost pro messory je kolem 60%, vyšší je už rizikovější.

 

Mravenci si z hnízda nevynáší odpadky, místo toho je nechávají v hnízdě.

Pokud máte formikárium příliš velké, udělají si z něj zároveň výběh a nebudou dbát na čistotu, pak se vám rozmnoží roztoči a plísně.

Proč mravenci umírají?

Nedostatek potravy, málo vody, stres a nemoci. Dbejte na dostatek semínek pro kolonii, přílišně nestresovat, dbát na stálý přísun k čisté vodě ve zkumavce, kontrolovat roztoče. Obvykle na jaře značná část dělnic zemře na stáří, první dělnice nežijí příliš dlouho. cca. od 2.-3. generace se jejich velikost a život značně prodlouží.

Proč se mi nerozmnožují mravenci?

mravenci? Důvodů může být několik. Pokud vám kolonie přestane na podzim růst, připravují se na zimní spánek a růst i aktivita kolonie se zpomaluje, až se úplně zastaví. Na jaře po zvýšení teplot larby zase začnou růst a královna naklade. Pokud by ale mravenci měli růst, možná je nedostatečně krmíte bílkovinou - krmte hmyzem a chia semínky. Mravenci možná nemají jak růst, nemají potomstvo. Královna nenakladla, nebo jim potomstvo zemřelo, či si ho sežrali. Pro zabránění tohoto scénáře je nestresujte, kontrolujte adekvátně a dejte na klidné místo bez vibrací, na které jsou velice citliví. Důvodem, proč kolonie neroste můžou také být roztoči. Pokud nějaké spozorujete, stěhujte ze zkumavky nebo z hnízda, pokud už je kolonie větší, můžete se podívat po predátorských roztočích a kolonii zachránit.