Potřebujete pomoct? Napište nám na info.mravenci@gmail.com

Časté dotazy / FAQ, Strana 2

Jak zabránit útěku mravencům?

Formikárium i výběh mravenci normálně nepřelezou a nehrozí útěk. Pokud se ale chcete ještě lépe pojistit, můžete si udělat i vlastní bariéru. Nejlepší možností je smíchat mletý mastek s min. 90% ethanolem (lihem) v poměru 1:2, štětcem vertikálním pohybem (zespoda nahoru) natřít cca. 2cm proužek a po odpaření lihu zbyde natřený mastek, který zabrání úniku tak, že při dotknutí mravence nohou se odloupne malinký kousek mastku a mravenec spadne. Pozor! občas může mastek působit i problémy, pokud se dělnice příliš snaží mastek překročit, výjimečně se může stát, že se dělnice do mastku nalepí a zemře vyčerpáním. Z tohoto důvodu se vyhýbejte příliš nízkým výběhům.

Čím krmit mravence?

Jejich sběrem a zpracováním s vodou a slinami vytvoří výživnou kaši sloužící jako potrava. Stačí podávat NECHEMICKY ošetřená semínka, dobré jsou ptačí směsky, jakákoliv travní semínka, proso, chia, dobré vyhýbat se tučným semínkám, jako je mák, dýně a slunečnice. (v malém množství nevadí) Vždy podávejte různou škálu semínek, aby si mohli vybrat. Občas je také dobré přikrmit je krmným hmyzem, nejlepší jsou cvrčci a švábi a obecně svalnatá stvoření (i pavouci apod.). Hmyz z přírody sterilizujte povařením na pár sekund ve vroucí vodě, nebo zmražením na 24 a více hodin. Mražené se taky mnohem déle skladuje, několik měsíců.

Mravenci často zacpávají vchod pískem. Co to znamená?

Mladé kolonie to dělají normálně z toho důvodu, že se cítí bezpečněji s menším vstupem. Není důvod jim v tom bránit. Také můžou prodloužit výdrž vodního rezervoáru ve zkumavce, nebo prodloužit efektivitu zvlhčování. Pokud jim chceme pomoct ve zkumavce, můžeme vyřezat korek do požadované velikosti s malým výřezem, kterým projde i královna a zasunout ho do zkumavky.

Přišla mi kolonie s mravenci. Jak dál postupovat?

Kolonie pro přestěhování musí zabrat minimálně ½ hnízda, nebo obytné části pomocí přepážek na formikáriích. Ve zkumavce je necháme do té doby, dokud v ní můžou stále žít a nejsou v ní příliš natěsno. Kolonii krmíme ideálně jednou týdně, spolu s její kontrolou: stav vody, znečištění, dělnice a potomstvo, množství semínek. Pokud je zkumavka příliš znečištěná, nebo vyschlá, stěhujeme je do nové, popřípadě do vícero zkumavek.

Jaký druh mravenců je zahrnut v sadě?
Jaké bílkoviny můžete nabízet mravencům?
  • Je možné dávat mravencům kousek vařeného kuřecího masa nebo vařené loupané krevety.
  • Ale nenechte mravence potravu zanést k sobě do obytného modulu, jinak potrava bude hnít na skladu. Což může způsobit vývoj bakterií a plísní.
Jak dlouho mohou mravenci žít ve zkumavce po zakoupení zboží?
  • Po zakoupení mravenců mohou bez škody žít ve zkumavce ještě 2-3 měsíce (do té doby, co jim dojde jídlo nebo voda ve zkumavce). Ale je třeba dodržovat několik pravidel:
    1. Uložit zkumavku v temném místě, vyhnout se vystavení přímému slunečnímu záření.
    2. V žádném případě je nemít v blízkosti nahřívajících se zařízení.
    3. Netřást zkumavku.